Biegasz? Zrób sobie przegląd – wiosna to nie pora na kontuzje

„Nie musisz być najlepszy, żeby zacząć, ale musisz zacząć, aby być najlepszym.” – Joe Sabah
Wiosna, słońce, dłuższe dni i ten znajomy impuls: „czas wyjść i pobiegać”. Może dopiero zaczynasz, może przerwałaś/eś treningi na zimę, a może właśnie przenosisz aktywność z siłowni w teren? Bez względu, w której grupie jesteś – zanim ruszysz, zrób sobie przegląd. Twoje ciało zasługuje na restart, nie na przeciążenie.
Zacznijmy od pytania: czy Twoje ciało jest gotowe na bieganie?
Pamiętam Anię, 43 lata, po zimie, z nową energią, chciała przygotować się do swojego pierwszego półmaratonu, planowanego na jesień. Po trzech tygodniach samodzielnego treningu przyszła z bólem kolana. Okazało się, że pośladki w ogóle „nie wchodziły do gry”, a stopa uciekała na każdym kroku. Ani nie brakowało motywacji, brakowało mądrego planu działania.
W FizjoPortalu robimy to tak: sprawdzamy mobilność i stabilność poszczególnych stawów i odcinków kręgosłupa, siłę mięśni głębokich, elastyczność powięzi, balans pomiędzy poszczególnymi stronami ciała.
Czy wiesz, że aby układ ruchu prawidłowo pracował, potrzebujesz mobilnej stopy, stabilnego kolana, mobilnego biodra, stabilnego odcinka lędźwiowego i mobilnego odcinka piersiowego kręgosłupa? A ból kolana to często dysfunkcja zupełnie innej części ciała?
Regeneracja – brakujący element układanki
Większość mówi o treningu, wysiłku, motywacji i kilometrach. A co z regeneracją? Przecież bieganie to obciążenie nie tylko dla układu mięśniowego, ale i dla układu krążenia, oddechowego, nerwowego i hormonalnego, zwłaszcza w kontekście biegaczek.
W FizjoPortalu robimy to tak: łączymy terapię manualną, masaż, pracę na powięzi, precyzyjnie dobrany trening medyczny z technologią marki INDIBA, która przyspiesza regenerację i z której korzystają najlepsi sportowcy na świecie. Proponujemy również ćwiczenia relaksacyjne i dajemy narzędzia do pracy własnej poza gabinetem.
Badania pokazują, że przewlekły niedobór regeneracji może obniżyć wydolność o 10-20%, a u kobiet powodować zaburzenia cyklu, przewlekłe zmęczenie i zwiększoną podatność na kontuzje (Journal of Sports Science & Medicine, 2022).
Basia, 48 lat, biega od pięciu lat, ale nie zauważa progresu. Po naszym przeglądzie okazało się, że nie ma problemu z techniką, tylko z przewlekłym stresem i napięciem powięzi. Dopiero regularne sesje z technologią INDIBA i zmiana oddechu przywróciły jej „lekkość w ciele”.
A co z suplementacją?
Wiesz, że niedobór witaminy D3 może negatywnie wpływać na siłę mięśniową i wydłużyć czas regeneracji? Że kreatyna pomaga nie tylko w budowaniu masy, ale też chroni przed uszkodzeniami komórek nerwowych i mięśniowych? I że kolagen typu II wspiera odbudowę chrząstki stawowej, szczególnie u kobiet po 40-tce?
Z badań wynika, że aż 30% kobiet aktywnych fizycznie po 40. roku życia ma niedobory witaminy B12 i D3, co wpływa na ich zdolność regeneracji i ryzyko kontuzji (Menopause and Sports, 2021).
W FizjoPortalu robimy to tak: analizujemy skład ciała, styl życia, sposób odżywiania. Doradzamy w oparciu o badania i doświadczenie, nie o mody. Dla biegaczy i biegaczek – nie dla algorytmu.
Trening uzupełniający – Twój biegowy fundament
Bieganie to tylko część układanki. Jeśli nie uzupełniasz treningu w terenie pracą nad siłą, elastycznością i funkcjonalnością poszczególnych ogniw aparatu ruchu, licz się z przeciążeniami.
Z badań własnych FizjoPortalu wynika, że u ponad 70% pacjentów, zgłaszających się z bólem kolana w biegu, występuje osłabienie mięśni pośladkowych lub brak kontroli ustawienia miednicy.
W FizjoPortalu robimy to tak: pod okiem fizjoterapeuty/trenera medycznego tworzymy precyzyjne programy wzmacniające, żeby Twoje ciało było Twoim wsparciem – nie przeszkodą.
Zatrzymaj się na moment i pomyśl:
Czy Twoje ciało jest naprawdę gotowe na sezon?
Czy regenerujesz się tak, jak trenujesz?
Czy słuchasz tego, co mówi Twoje ciało?
Zapraszamy na wiosenny przegląd biegacza – kompleksową analizę ciała, regeneracji, diety i suplementacji.
Pomagamy biegać z głową, bez bólu i z przyjemnością – niezależnie od tego, czy zaczynasz, wracasz po przerwie, czy chcesz wejść na wyższy poziom.
„Biegacz, który nie dba o ciało, będzie miał czas, żeby zadbać o kontuzje.”
– Haile Gebrselassie
Mgr Halina Tarczyńska, fizjoterapeutka, właścicielka FizjoPortalu
Related Wpisy

Regeneracja po świątecznych obiadach – proste triki wspomagające trawienie
Świąteczne posiłki obfitujące w tłuste dania, słodkości i duże porcje mogą prowadzić do uczucia pełności…

Cudowna równowaga, czyli jak zadbać o ciało, umysł i duszę?
Serce nas prowadzi, tworzy, kreuje, podpowiada wybory, opierając się na intuicji. Umysł zaś zarządza, dokonuje rozwiązań, opierając się na logice, rozsądku.…

Przygotujemy Cię do sezonu zimowego
Otwieramy cykl sześciu półtoragodzinnych spotkań edukacyjno-ćwiczeniowych, mających na celu przygotowanie kondycyjne do sportów zimowych. Cykl rozpocznie się prelekcją…
Dodaj komentarz