Fizjoterapia – Uroginekologiczna

Uroginekologia to dział medycyny zajmujący się patologią dna miednicy u kobiet.

Uszkodzenia dna miednicy dotyka do 60% żeńskiej populacji. Wynikają one z wielu rozmaitych czynników i prowadzą do różnych zaburzeń, takich jak: nietrzymanie moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu, nadreaktywność pęcherza moczowego, pęcherz neurogenny), różne formy wypadania narządów miednicy mniejszej (pęcherza, cewki moczowej, macicy, pochwy, jelit, odbytnicy), zaburzenia i dysfunkcje dotyczące jakości życia w odniesieniu do czynności dolnego odcinka układu moczowego, przewodu pokarmowego oraz funkcji seksualnych. 

Tego typu schorzenia bardzo mocno zaburzają codzienne funkcjonowanie i wywierają duży wpływ nie tylko na zdrowie, ale też życie intymne. Jednocześnie często osoby cierpiące pozostawione są same sobie i nie mogą znaleźć w tym zakresie fachowej pomocy.

Naszym celem jest poprawa statyki ciała oraz komfortu życia pacjentki w tym konkretnym aspekcie. Duży nacisk w fizjoterapii uroginekologicznej kładziemy na naukę świadomości kobiecego ciała, utrwalenie prawidłowych nawyków i wzorców ruchowych, które zostały zaburzone.

Jak wyglądają zajęcia?

Zaczynamy od zebrania obszernego wywiadu. Przed terapią Pacjentka jest proszona o wypełnienie ankiety, na podstawie której prowadzimy rozmowę, uściślamy szczegóły. Następnie przeprowadzane jest badanie. Przy pomocy szeregu testów funkcjonalnych szukamy przyczyny problemu, ustalamy metody pracy. Rodzaj terapii zależy od konkretnego przypadku oraz stopnia nasilenia dolegliwości. W jej skład wchodzi zarówno terapia behawioralna, czyli zmiana stylu życia Pacjentki (aktywności fizycznej, rodzaju i częstości przyjmowania płynów, redukcja masy ciała), jak i trening pęcherza moczowego oraz fizjoterapia obejmująca ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Zajęcia, prowadzone w kameralnej i przyjaznej atmosferze, przeznaczone są dla każdej kobiety.

Niezależnie od wieku, liczby dzieci, zawodu, hobby, uprawianego sportu, zawsze jest coś, co można zrobić, aby poprawić pracę dna miednicy i zapobiec powstaniu dolegliwości.

Jeśli masz problem nietrzymania moczu, często wstajesz w nocy do toalety, czujesz dyskomfort w obrębie krocza, czujesz ból w okolicach intymnych lub okolicy kości guzicznej, trenujesz sport, masz rozejście mięśnia prostego brzucha, jesteś w ciąży, połogu lub podczas menopauzy – razem możemy pozbyć się problemu i poprawić Twoją świadomość ciała. Terapia odbywa się w bliskiej współpracy terapeuty i Pacjenta i trwa do 60 min. Na każdej wizycie proponujemy ćwiczenia do wykonywania w domu, na kolejnych spotkaniach sprawdzamy efekty, dobieramy następne działania zgodnie z progresem pracy. Spotykamy się w zależności od potrzeb co tydzień lub dwa.

Wskazania:

 • Rozejście mięśni brzucha i dysfunkcja kresy białej.
 • Blizny po cesarskim cięciu i nacięciu/pęknięciu krocza.
 • Nietrzymanie moczu/wysiłkowe nietrzymanie moczu.
 • Parcia naglące.
 • Częste wizyty w toalecie.
 • Obniżenie statyki narządów rodnych.
 • Nietrzymanie gazów i stolca.
 • Zaparcia.
 • Bolesne współżycie.
 • Ból kości ogonowej.
 • Rekonwalescencja okresie ciąży i w połogu.
 • Stan przed i po operacji ginekologicznej lub proktologicznej.

Sprawdź cennik

Więcej

Napisz do nas

×